مدیریت تجهیزات و دارایی‌ها با Insight

مدیریت تجهیزات و دارایی در جیرا
۴.۹/۵ - (۱۱ امتیاز)

مدیریت تجهیزات و دارایی در جیرا

مفاهیم اولیه

پایگاه داده مدیریت تجهیزات (CMDB) چیست؟

اغلب از پایگاه داده مدیریت تجهیزات به عنوان قلب سیستم‌ مدیریت سرویس فناوری اطلاعات (ITSM) یاد می‌شود. CMDB در واقع یک مخزن است که مانند پایگاه داده عمل می‌کند. این پایگاه داده اطلاعات فضای IT سیستم شما و اجزای آن که برای ارائه سرویس‌های IT مورد استفاده قرار می گیرند، در خود نگهداری می‌کند. اطلاعاتی که در CMDB‌ نگهداری می‌شود شامل لیست تجهیزات (یا تجهیزات پیکربندی) و روابط بین آن‌ها خواهد بود. فرآیندهای مدیریت تجهیزات که در مرکز آن‌ها پایگاه داده مدیریت تجهیزات (CMDB) قرار دارد، مرکز عملیات‌های IT به شکل مدرن هستند و بدین سان به شرکت‌ها توانایی مدیریت داده در بین طیف وسیعی از اجزای سیستم IT را در یک محل و به صورت یکپارچه می‌دهد.حتی اگر تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به صورت جغرافیایی و فیزیکی در محل‌های مختلفی توزیع شده باشند باز هم امکان مدیریت یکپارچه وجود دارد. علاوه بر این پایگاه داده مدیریت تجهیزات، سازمان‌ها را در مدیریت هر چه بهتر فرآیند‌های مدیریت سرویس مانند فرآیند مدیریت رخداد (Incident Management)، فرآیند مدیریت تغییر (Change Management)، فرآیند مدیریت مشکل (Problem Management) و … کمک خواهد کرد. هم‌چنین پایگاه داده تجیهزات به عنوان یک منبع اصلی در ارائه داده برای اتخاذ تصمیماتی که نیاز به اطلاعات در مورد تجهیزات شرکت،‌ هزینه‌های مربوط به آن‌ها، کیفیت و میزان کارایی تجهیزات دارند به راحتی ارائه می‌دهد.

روند تکامل پایگاه‌های داده مدیریت تجهیزات

کتابخانه زیرساخت فناوری اطلاعات (ITIL) مجموعه‌ای از فرآیندها برای مدیریت دارایی‌‌های سرویس و اقلام پیکربندی‌ را شرح می‌دهد که هدف آن نگهداری اطلاعات مرتبط با آیتم‌های پیکربندی است که برای ارایه سرویس IT مورد نیاز هستند. اطلاعاتی که در فرآیند مدیریت دارایی‌های سرویس و اقلام پیکربندی جمع‌آوری می‌شود علاوه بر لیست اجزا سرویس IT، شامل رابطه بین اجزا نیز می‌شود.

ITIL قابلیت‌های فنی لازم برای پشتیبانی از فرآیند مدیریت دارایی‌ها و اقلام پیکربندی را فراهم می‌کند. این قابلیت در مدل داده منطقی تحت عنوان سیستم مدیریت پیکربندی (CMS) شناخته می‌شود که ممکن از متشکل از چند CMDB فیزیکی باشد.

با توجه به استقبال شرکت‌ها از فرآیندها و مفاهیم جدیدی مثل فلسفه چابک و DevOps، پایگاه داده مدیریت تجهیزات (CMDB) نقش گسترده‌ایی در توانمندسازی کارکنان بخش IT بر عهده گرفته است. با وجود CMDB، این افراد محیط تولید را بهتر می‌فهمند و در مورد مشکلات یا تغییرات در لحظه می‌توانند تصمیم‌ بگیرند.

نقش‌آفرینی CMDB فقط به تیم‌های عملیات‌ IT محدود نمی‌شود، بلکه در روند کسب و کار (در شرکت‌هایی که کاملا دیجیتالی شده باشند) نیز حضور پررنگی خواهد داشت. به خدمت‌گیری راهکار CMDB مناسب بسیار مهم خواهد بود. راهکاری که پاسخ‌گوی نیازهای امروز شما باشد و با رشد شرکت و یا بروز تغییرات در محیط کسب و کار شما تکامل یابد.

مدیریت پیکربندی در ITIL

هدف اولیه از طراحی CMDBها جمع‌آوری اطلاعات دارایی‌های سیستم IT بود که به صورت دستی وارد می‌شد. با پیشرفت فرآیندهای ITSM و تکنولوژی‌هایی مثل ابزارهای اکتشاف (discovery tools)، فرآیند جمع‌آوری اطلاعات خودکار شد. بر همین اساس CMDBها در بیشتر شرکت‌‌ها نقش مهم‌تری را بر عهده گرفتند و به عنوان بخشی از مرکز راهکار ITSM شدند. نقش CMDB همواره با سیر تکامل مدیریت سرویس و سایر فرآیندهای IT پیشرفت کرده است و این روند در آینده نیز دنبال خواهد شد. وجود یک CMDB متمرکز، همیشه نیاز اساسی در شرکت‌های IT است. با این وجود شرکت‌های غیر IT نیز می‌توانند از منافع وجود CMDB منتفع شوند. همان‌طور که در ادامه این مقاله خواهید دید واحدهایی مانند منابع انسانی و مالی نیز می‌توانند به خوبی از چنین قابلیتی استفاده کنند.

CMDB چگونه کار می‌کند؟

CMDB مخزن یا پایگاه داده‌ایی است که لیست‌هایی از اطلاعات و روابط بین آن‌ها را در خود نگهداری می‌کند. چیزی که CMDB را یکتا و ارزشمند می‌کند اطلاعاتی است که در خود نگهداری می‌کند. CMDB لیست آیتم‌های پیکربندی و ویژگی‌های هر کدام به همراه ارتباط بین آن‌ها، نوع و روش ارتباطی که در فضای فیزیکی سیستم IT وجود دارد را توصیف می‌کند. CMDBها بیشتر به عنوانی جزیی از یک پلتفورم مدیریت سرویس IT (ITSM) قرار می‌گیرند. یا قسمتی از یک نرم‌افزار با مجموعه‌ایی از قابلیت‌ها قرار می‌گیرند که احتمالا شامل ابزارهایی برای جمع‌آوری داده‌ها در CMDB (مثل ابزارهای اکتشاف و ابزارهای ورود و خروج داده) و یا استفاده از داده‌های CMDB (مثل ابزار تیکتینگ، مدیریت تغییر و گزارشگیری) هستند.

اطلاعاتی که در CMDB نگهداری می‌شود تنها به اطلاعات تجهیزات محدود نمی‌شود. علاوه بر اطلاعات تجهیزات و روابط بین آن‌ها، می‌توان اطلاعات افراد، واحد‌ها، اسناد و مدارک و روابط بین تمامی آن‌ها را نگه‌داری نمود.

کار CMDB فراهم کردن مکان مشترکی است که اطلاعات دارایی‌ها در یک مکان جمع‌آوری شده تا همه بتوانند به آن دسترسی داشته باشند. این اطلاعات از منابع مختلفی جمع‌آوری می‌شود و بدون CMDB به دست آوردن یک تصویر کلی و دقیق از فضای سیستم IT کاری بسیار دشوار خواهد بود. ابزارهای اکتشاف و ابزارهای وارد کردن اطلاعات از سایر پایگاه‌های داده، معمولا برای شناسایی آیتم‌های پیکربندی موجود در فضای IT و به‌روزرسانی آن‌ها در CMDB مورد استفاده قرار می‌گیرند. بعضی از سازمان‌ها برای به روز رسانی داده‌های CMDB از ممیزی‌ها و مدیریت موجودی دستی استفاده می‌کنند. بعد از اینکه اطلاعات از تمام منابع گرد‌آوری شد و در CMDB بارگذاری شد و در صورت تغییرات داده‌ها، به‌روزرسانی شدند، اطلاعات کاملا متحد شده و به صورت پایدار در دسترس ابزارها و فرآیندهایی که به این اطلاعات نیاز دارند قرار می‌گیرند.

آنچه در اینجا اهمیت بسیار زیادی دارد، وجود یک پایگاه داده متمرکز به جای وجود چندین پایگاه داده در بخش‌ها و واحد‌های مختلف و با فرمت‌های مختلف است. وجود چندین پایگاه داده مختلف علاوه بر اینکه باعث می‌شود تا کارکنان بخش‌های مختلف، زمان و هزینه بیشتری برای بروزرسانی داده خود صرف کنند، باعث دوباره‌کاری و در برخی موارد وجود اختلاف در اطلاعات خواهد بود. به عنوان مثال بخش‌های IT در سازمان ممکن است از ابزارهای مانیتورینگ مانند Zabbix برای اکتشاف و نگهداری اطلاعات تجهیزات استفاده کنند در حالی که واحد منابع انسانی یا مالی از فرمت‌هایی مانند اکسل یا فرم‌های آنلاین برای این منظور استفاده می‌کنند و واحدهایی مانند انبارداری یا مالی نیز از سامانه‌های خاص خود را برای نگهداری اطلاعات مورد نظرشان، استفاده کنند.

عدم وجود یک پروتکل یکسان در سازمان موجب افزایش دوباره‌کاری‌ها در بخش‌های مختلف و گاهاً تناقض در اطلاعات خواهد شد. وجود یک پایگاه داده تجهیزات و دارایی‌ها کمک شایانی در حل این موضوع در سازمان‌ها و شرکت‌ها خواهد کرد.

هم‌چنین باید توجه نمود که با توجه به حجم و فرمت داده‌هایی که در CMDB ذخیره می‌شود، بازخوانی داده‌های پیکربندی کار هر کسی نیست. تفسیر داده‌هایی که در سطرها و ستون‌های بیشماری جای گرفته‌اند کار آسانی نیست. و این همان نقطه‌ایی است که ابزارهای ITSM (مانند Jira و Insight) و قابلیت‌های گزارش‌گیری آنها ایفای نقش می‌کنند. با استفاده از این ابزارها می‌توانیم به اطلاعات دسترسی داشته باشیم، اطلاعات را مرتب سازی کنیم، فیلتر کنیم و به نمایش بگذاریم و یا در فرآیندها خود مورد استفاده قرار دهیم.

تفاوت CMDB و مدیریت دارایی

در مباحث ITSM اغلب بین مفاهیم مدیریت پیکره‌بندی (تجهیزات) و مدیریت دارایی ابهام وجود دارد. در اینجا سعی می‌کنیم با تعریف هر کدام از این مفاهیم ابهامات این مباحث برطرف گردد.

مدیریت پیکربندی (و CMDB) بر روی داده‌های تجهیزات که در حال استفاده و به‌ کارگیری در محیط IT هستند تمرکز دارد. در مدیریت پیکربندی باید مشخص باشد که یک تجهیز یا سرویس از چه اجزایی (components) تشکیل‌ شده است و تجهیزات به چه شکل در حال استفاده هستند و چگونه با یکدیگر در ارتباط هستند.

مدیریت دارایی مجموعه‌ایی از فرآیندهایی است که برای مدیریت یک دارایی در طول عمر آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مجموعه فرآیندها معمولا شامل مواردی مثل: فرآیند خرید، فرآیند تغییر، مدیریت رخداد، مدیریت لایسنس نرم‌افزار، ارزشگذاری دارایی و به‌روز‌آوری فرآیندهای تکنولوژی و … می‌باشد.

CMDB ابزاری مهم برای ایجاد اثربخش مدیریت دارایی می‌باشد. هدف از به کارگیری CMDB در سازمان‌ها به دست‌آوردن یک دید کامل و دقیق از دارایی‌های IT تحت کنترل سازمان می‌باشد. با داشتن این تصویر، سازمان می‌تواند دارایی‌های خود را در یک سبد (portfolio) مدیریت کند؛ به جای اینکه برای هر دارایی این کار را به صورت جداگانه انجام دهد.

مدیریت دارایی و CMDB با جیرا

اگر چه جیرا به عنوان ابزاری برای مدیریت پروژه‌های نرم‌افزاری با استفاده از متدولوژی‌های چابک مانند اسکرام و کانبان (Jira Software) و هم چنین ابزاری برای مدیریت سرویس‌ها (Jira Service Desk) شناخته می‌شود، اما ساختار منعطفش این قابلیت را به نرم‌افزار می‌دهد که با استفاده از پکیج‌های خود وظایف متنوعی را متناسب با هدفی که پکیج برای آن طراحی شده است، اجرا کند. از این طریق، جیرا می‌تواند راهکارهای بسیار خوبی ارایه کند که می‌توانند وظایف متعددی، با یک ابزار به صورت ادغام همگن بر عهده بگیرد. این در حالی است که در مقایسه با سایر رقبا مشاهده می‌شود که سایر رقبا کمتر از چنین قابلیت‌هایی به صورت جامع پشتیبانی می‌کنند و در صورت وجود قابلیت‌های مشابه بسیار محدود هستند. در ادامه توضیح می‌دهیم جیرا چگونه برای مدیریت دارایی و CMDB با استفاده از افزونه پرکاربرد Insight استفاده می‌شود.

سیاست شرکت اتلسین (Atlassian) ارائه یک اکوسیستمی از ابزارها (Jira, Confluence, Bamboo, Bitbucket ..) است که به صورت یکپارچه با یکدیگر کار کرده و هر کدام از آن‌ها را بتوان دقیقا با نیازهای آن کسب و کار تنظیم کرد. هم‌چنین این شرکت با ایجاد بستری مناسب باعث شده است سایر شرکت‌ها بتوانند با ایجاد افزونه‌هایی، تمام نیازمندی‌های کسب‌ و کارها را به صورت کامل پوشش دهند. افزونه‌هایی مانند Insight برای مدیریت دارایی‌ها و تجهیزات (CMDB) ،eazyBI برای ایجاد داشبوردها و نمودارهایی مبتی بر هوش تجاری و بسیاری از افزونه‌های دیگر.

پلاگین Insight ‌امکان نصب بر روی نسخه‌های Server و Data Center را داشته و با بخش‌های Jira Software و Jira Service Desk‌ به صورت کامل یکپارچه شده و جیرا را به ابزار مدیریت دارایی و CMDB تبدیل می‌کند. با استفاده از JIRA و Insight شرکت‌ها می‌توانند هر گونه ارزشی را مدیریت کنند.

نرم‌افزار و سخت‌افزار – سرورها، کامپیوترها، تلفن‌ها، روترها و غیره و همچنین صدها نرم‌افزار نصب شده به همراه لایسنس‌های آنها همگی در سامانه ثبت خواهند شد.

ساختار ستاره‌ای در insight

گراف ستاره‌ای تجهیزات در Insight

گراف درختی تجهیزات در insight

گراف درختی تجهیزات در Insight

مدیریت انتشار – کدها/برنامه‌های توسعه داده شده، اجزا، زیرسیستم‌ها، کدهای بیلد شده، ورژن‌ها و … را ثبت و کنترل کنید.

CRM مدیریت ارتباط با مشتریان – مشتریان، مخاطبان، توافقات، فرصت‌ها و … را نیز ثبت و تحت نظر داشته باشید.

یکی از دغدغه‌های مهم شرکت‌ها ثبت، نگهداری و به‌روزرسانی مداوم اطلاعات مربوط به مشتریان خود است. اطلاعاتی مانند مشخصات مشتریان، افراد در تعامل، اطلاعات قرارداد‌ها، محصولات و خدمات ارائه شده به آن‌ها و … از جمله این اطلاعات هستند. هم‌چنین اطلاعات تاریخی مانند تاریخچه تیکت‌های ثبت شده توسط مشتریان، نتیجه تیکت‌های مربوط به آن‌ها و کارشناسان بررسی کننده تیکت‌ها اطلاعات بسیار مفیدی خواهند بود تا بتوان رضایت مشتریان را به حداکثر رساند.

افزونه قدرتمند Insight در جیرا، ابزاری کاملا مناسب برای این منظور است. در این افزونه یک قالب اولیه نیز برای این منظور در نظر گرفته شده است.

انواع scheme در insight

انواع Schema‌های اولیه در Insight

در هنگام ایجاد یک Schema در این افزونه می‌توان با انتخاب Create Sample CRM Schema، قالب اولیه برای وارد کردن اطلاعات مربوط به مدیریت مشتریان را ایجاد کرد.

نمونه قالب CRM در Insight

نمونه قالب CRM در Insight

انواع object های در قالب اولیه CRM

انواع object های در قالب اولیه CRM

علاوه بر مقادیر اولیه ایجاد شده می‌توان انواع مختلفی از Object های دیگر را نیز ایجاد نمود و به یکدیگر ارتباط داد.

یکی دیگر از مواردی که ابزار Insight‌ را در مدیریت مشتریان قدرتمند می‌سازد امکان یکپارچه‌سازی این افزونه با Jira Service Desk است. جیرا سرویس دسک با ارائه یک پرتال مناسب به مشتریان جهت ثبت تیکت‌ها (مانند درخواست سرویس، ثبت مشکل یا گزارش خرابی و …) و از طرفی با یکپارچگی با Insight باعث می‌شود این امکان فراهم گردد تا بتوان پیگیری درخواست‌های مشتریان هر چه بهتر انجام گردد. علاوه بر این می‌توان گزارش‌هایی مانند موارد زیر را ایجاد و مورد استفاده قرار داد:

 1. چه محصولات / خدماتی توسط کدام مشتریان خریداری شده است
 2. هر کدام از مشتریان در حال استفاده از کدام نسخه / ورژن / نوع از محصولات هستند
 3. تیکت‌های ثبت شده توسط مشتریان مروبط به کدام محصول/خدمت و کدام نسخه / نوع است
 4. محصولات / خدمات در حال استفاده توسط مشتریان تا چه مدت اعتبار (لایسنس / پشتیبانی / خدمات پس از فروش) دارد
 5. هر مشتری به تفکیک محصولات / خدمات چه میزان هزینه و درآمد داشته اند

منابع انسانی – مدیریت کارمندان و کارکنان، قراردادها، سفرها، فرآیندهای ورود و خروج، مدیریت دسترسی‌ها و …

واحدهای منابع انسانی در شرکت‌ها همیشه به دنبال راه‌حلی برای ثبت کامل اطلاعات افراد و بروز نگه داشتن این اطلاعات بوده‌اند. هم‌چنین یکپارچگی این پایگاه‌های دانش با فرآیندهایی مانند استخدام، تمدید قرارداد، خروج، وام‌ها و تسهیلات، حقوق و دستمزد و سایر فرآیندهای متداول منابع انسانی شرکت‌ها یکی از مشکلات و دغدغه‌های پیش‌رو بوده است.

چگونه می‌توان یک پایگاه اطلاعات کامل و همیشه بروز از افراد شرکت در اختیار داشت؟ همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد، یکپارچگی راه حل این موضوع است. وجود پایگاه‌های دانش و سامانه‌های جزیره‌ای و سیلو مانند علاوه بر پیچیدگی و تکرار اطلاعات در بخش‌های مختلف، به مرور باعث خواهد شد اطلاعات موجود در هر کدام، اطلاعاتی قدیمی و بدون کاربر شوند.

جیرا با وجود بخش Jira Core امکان پیاده‌سازی تمامی فرآیندهای سازمانی را فراهم می‌سازدد و فرآیندهای منابع انسانی نیز به طور کامل قابل پیاده‌سازی در جیرا خواهند بود. از طرفی با یکپارچه‌سازی فرآیندها و پایگاه دانش Insight، می‌توان مشکل وجود یک پایگاه دانش کامل و بروز را به طور کامل حل نمود.

به عنوان مثال تصور نمایید که شخصی برای ورود به یک شرکت لازم است فرآیند‌های مصاحبه و سپس استخدام را طی کند. فرآیند مصاحبه با تکمیل فرم مصاحبه توسط شخص آغاز می‌گردد. (هر شخص می‌تواند با ثبت‌نام با کدملی خود یا ایمیل خود به پر کردن فرم در جیرا اقدام نماید و مراحل تکمیل فرآیند مصاحبه را نیز پیگیری نماید)

پس از تکمیل این فرم توسط شخص متقاضی، این امکان وجود دارد تا اطلاعات فرد به صورت خودکار در پایگاه داده منابع انسانی درج گردد.

نمونه ساختار اطلاعات HR در Insight

نمونه ساختار اطلاعات HR در Insight

پس از طی شدن فرآیند مصاحبه توسط شخص و ورود به فرآیند استخدام و تکمیل اطلاعات شخص توسط منابع انسانی، اطلاعات در پایگاه داده تکمیل تر خواهد شد. هم‌چنین در فرآیند استخدام و پس از تخصیص تجهیزاتی مانند لپ‌تاپ، موس،‌ مانیتور و … نیز توسط زیرساخت، اطلاعات شخص تکمیل خواهد شد. علاوه بر این اطلاعاتی مانند دسترسی‌های شخص به سامانه‌ها نیز در این پایگاه داده قابل ثبت و پیگیری خواهد بود.

به عنوان مثالی دیگر، در فرآیند تمدید قرارداد نیز تاریخچه کاملی از هر شخص وجود خواهد داشت و در صورت خروج شخص از شرکت تمامی اطلاعاتی که برای این فرآیند لازم است در پایگاه داده وجود خواهد داشت.

وارد کردن اطلاعات پرسنل در یک قالب اولیه

وارد کردن اطلاعات پرسنل در یک قالب اولیه

فروش و تبلیغات – دارایی‌های بازاریابی، کمپین‌ها، مجوزها، هزینه‌ها و … را ثبت کنید.

قابلیت ادغام JIRA و Insight این ترکیب را به گزینه‌ایی عالی برای سازمان‌هایی که می‌خواهند دارایی‌ها و مشکلاتشان را مدیریت کنند تبدیل می‌کند.

مدیریت پیکره‌بندی در Insight چگونه انجام می‌شود؟

طراحی Insight به گونه‌ایی است که در شرکت‌های با اندازه‌های مختلف قابل استفاده است، حتی برای شرکت‌های خیلی پیچیده و بزرگ از لحاظ چارت سازمانی قابل استفاده است. Insight توانسته است به خوبی اکوسیستم و مفاهیم مختص به خودش را درون JIRA و در عین حال مستقل از JIRA شکل دهد. اما در مرحله اول، باید بفهمیم این مفاهیم ناظر به چه چیزی و چه گونه می‌تواند به کار گرفته شود. از جمله مفاهیمی که Insight به JIRA اضافه کرده است می‌توان به طرح شیء (Object Schema)، نوع شیء (Object Type)، شیء (Object)، نوع ویژگی (Attribute Type)، و ارجاع (Reference) اشاره کرد. در اینجا به شرح مختصری از مفاهیم موجود در Insight اشاره و آن‌ها را شرح می‌دهیم.

Object Schema : در Insight‌ مفهوم Object Schema شبیه به مفهوم پروژه در جیرا است. به عبارتی در یک Object Schema اطلاعات تجهیزات و دارایی مرتبط با یک پروژه یا یک واحد سازمانی (زیرساخت، مالی، منابع انسانی و …) دسته‌بندی می‌شود. تعریف دسترسی‌ها نیز به ازای هر Object Schema تعریف می‌شود که می‌توان دسترسی‌هایی مانند فقط خواندن، دسترسی‌ خواندن و نوشتن و دسترسی ادمین اطلاعات Object Schema به ازای کاربران و گروه‌ها ایجاد نمود. در هنگام ایجاد یک Object Schema می‌توان یکی از قالب‌های زیر را برای ایجاد استفاده نمود.

انواع scheme در insight

انواع scheme در insight

Empty Object Schema : در این حالت همان‌طور که مشخص است یک Object Schema خالی ایجاد می‌گردد که می‌توان برای هر نوع هدفی مورد استفاده قرار داد.

IT Asset Schema : این قالب با ایجاد یک ساختار اولیه، مدیریت تجهیزات زیرساختی را راحت‌تر می‌کند.

Sample HR Schema : ایجاد ساختار اولیه برای مدیریت افراد و تجهیزات منابع انسانی

Sample CRM Schema : ایجاد ساختار اولیه برای مدیریت مشتریان و قراردادها

Object Type : مفهوم Object Type نوع اشیاء را مشخص می‌کند.

Object : هر Object درون یک Object Type ایجاد می‌شود و نشان دهنده تجهیزات است.

Attribute Type : ویژگی‌ها و اطلاعات هر Object Type است. به عنوان مثال در سرور نام سرور، آدرس و سایر اطلاعات آن

Reference : نشان‌دهنده ارتباط بین Object ها است

نمونه ساختار اطلاعات HR در Insight

نمونه ساختار اطلاعات HR در Insight

چگونه دارایی‌ها و CIها را در Insight ثبت کنید و به روز نگاه دارید؟

راه‌های مختلفی برای مدیریت دارایی و ورود داده‌های CMDB به Insight وجود دارد. خود Insight از این قابلیت به طور مستقیم پشتیبانی می‌کند. اگرچه در صورت نیاز روی JIRA و APIهای Insight هم می‌توان توسعه نرم‌افزاری داد.

اولین راه این است که اشیا را با استفاده از ابزارهایی که استفاده می‌کنید، به Insight انتقال دهید و با ابزار import آن‌ها را در Insight ثبت کنید و پیکربندی هر کدام را مشخص کنید. گزینه‌هایی که در اختیار دارید شامل Database Import، CSV import، JSON import، LDAP import، و User import می‌شود.

روش‌های مختلف وارد کردن اطلاعات به Insight

روش‌های مختلف وارد کردن اطلاعات به Insight

ابزار اکتشاف Insight

افزونه Insight از قابلیت بسیار خوبی برای اکتشاف تجهیزات زیرساختی برخوردار است که به کمک آن می‌توان بسیاری از اطلاعات سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای سازمان را استخراج و به صورت خودکار در Insight ذخیره کرد و همیشه اطلاعات را به‌روز نگه داشت. با ابزار اکتشاف Insight می‌توانید سرورها، کامپیوترها،نرم‌افزار‌ها، پرینترها و سایر وسایلی که به شبکه شما متصل هستند را اسکن کنید، آن‌ها را در مخزن CMDB خود اضافه کنید، آن‌ها را به روز نگاه دارید.

حتی در صورتی‌که نوع شبکه شما به گونه‌ای است که از چند شبکه بسته تشکیل شده است نیز می‌توانید از Insight Discovery به راحتی استفاده کنید. در شکل زیر نحوه عملکرد این نرم‌افزار در شبکه‌های بسته را به صورت شماتیک نمایش داده است.

معماری استخراج اطلاعات در شبکه‌های بسته توسط Insight Discovery

معماری استخراج اطلاعات در شبکه‌های بسته توسط Insight Discovery

تصاویر زیر نمونه‌ای از خروجی این نرم‌افزار را در یک محیط شبکه کوچک نشان می‌دهد.

ساختار ستاره‌ای در insight

ساختار ستاره‌ای اطلاعات استخراج شده توسط Insight Discovery‌

 

اطلاعات یک سرور نمونه استخراج شده توسط Insight Discovery

اطلاعات یک سرور نمونه استخراج شده توسط Insight Discovery

 

قابلیت جستجوی پیشرفته در Insight

قابلیت جستجوی پیشرفته در Insight

ابزار اکتشاف Insight جزئیات دقیقی از Hostها و وسایلی که در شبکه شما وجود دارد، تولید می‌کند. می‌توانید داده‌ها را به Insight منتقل کنید و از جیرا برای ارسال درخواست‌های رخداد (Incident)، مشکل (Problem) یا تغییر (Change) به تمام CIها کمک بگیرید. با این روش از بستر اتلسین به عنوان ابزار ITSM استفاده می‌کنید. علاوه بر این، Insight پلاگین‌هایی طراحی کرده است که با سایر ابزارهای ITSM و CMDB ادغام می‌شوند تا بتوانند اشیایی که در سایر ابزارهای مرتبط وجود دارند، در CMDB Insight وارد کنند.

البته، مثل هر وسیله دیگری، مهمترین مساله در مدیریت دارایی با ترکیب JIRA-Insight حل مساله پیکربندی است. سیستمی که با نیازهای کسب و کار شما پیکربندی شده باشد در بلند مدت صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ایی در زمان و تلاش برای شما به ارمغان خواهد آورد.

این را هم باید اضافه کنم این محصول به شدت مورد استقبال قرار گرفته است و در حال گسترش استفاده توسط شرکت‌های بزرگ است. دلیل این امر این است که کیفیت بالا و راه‌حل‌های مناسب را یکجا ارائه می‌کند. تمایل شرکت‌ها به خلاصی از دست وسایل قدیمی و همراه شدن با روش‌های جدید و تکنولوژی‌های روز آنها را مجبور به تغییر کرده است.

کارشناسی ارشد مهندسی صنایع و علاقه مند به مباحث لینوکس، مدیریت پروژه چابک (Agile) و مدیریت سرویس (ITSM) در حوزه‌های فناوری اطلاعات

نظرات

 • ماهینی ۱۴۰۱/۰۶/۰۱ در ۵:۵۷ ب٫ظ

  سلام وقت بخیر
  سپاسگزارم بابت مطالب آموزشی که ارائه می دهید.
  یک سوال داشتم امکان data entry بصورت جدول به جای فرم create object در insight وجود داره؟
  از این لحاظ می پرسم که در create object فقط یک object ایجاد میشه ولی اگه جدولی وجود داشته باشد میتونیم چندین object رو بصورت همزمان وارد کرد.
  ممنون

 • فهیمه افقهی ۱۴۰۲/۰۷/۱۵ در ۲:۵۲ ب٫ظ

  با سلام
  می خواستم ببینم میشه به کمک جیرا علاوه بر ITIL و پیاده سازی ان پروژه ISMS را نیز پیاده سازی کرد؟

  • مهدی حیدری ۱۴۰۲/۰۸/۰۷ در ۵:۳۴ ب٫ظ

   سلام وقت بخیر
   متاسفانه بنده تخصصی در زمینه ISMS ندارم و نیازمندی‌های این موضوع رو نمیدونم که آیا در جیرا قابل پیاده سازی هست یا خیر
   با تشکر

نظرتان را بنویسید