Jira Core نرم افزار مدیریت پروژه‌های تجاری و ستادی

Jira Core یک ابزار همکاری است که برای کمک به تیم‌ها جهت پیگیری تمامی فعالیت‌هایی که ‌کار در نظر گرفته می‌شود طراحی شده است.این فعالیت‌ها می‌تواند شامل اجرای یک پروژه، مدیریت یک فرآیند، انجام وظایف دوره‌ای و روزانه، ایجاد مستندات و بسیاری موارد دیگر باشد.در Jira Core تیم شما نمایی از آنچه که باید انجام شود، آنچه که در حال انجام است و اینکه کارهای به چه کسانی تخصیص داده شده است را به اشتراک می‌گذارد.نرم‌افزار Jira Core شبیه به سایر ابزارهای کاری دیگر نیست، بنابراین اگر تا کنون از Jira Core (یا سایر نرم‌افزارهای جیرا) استفاده نکرده‌اید، در اینجا قصد داریم تعدادی از مفاهیم کلیدی به کار رفته در این نرم‌افزار را معرفی کنیم.

کارهای تحت عنوان مسئله (Issue) تعریف می‌شوند

در Jira Core به کارها و فعالیت‌ها مسئله (Issue) اتلاق می‌شود. یک Issue می‌تواند بیان‌کننده یک فعالیت، یک مستند، یک تجهیر یا دارایی، یک خرید یا حتی یک شخص باشد. شما می‌توانید بسته به کارتان نوع مسئله (Issue Types) جدیدی متناسب با فرآیند تعریف کنید.

برای مثال یک واحد خرید می‌تواند Issue Type هایی از نوع زیر داشته باشد.
Task – برای انجام هر وظیفه کاری مانند طراحی، صورتحساب، ایجاد یک مستند و …
Asset – برای نگهداری یک موجودی یا دارایی مانند عکس‌ها، نیازمندی‌های برندینگ و …
Website – برای پیگیری فعالیت‌های در رابطه با تغییرات یک وب‌سایت

مسائل (Issues) در پروژه‌ها (Projects) مدیریت می‌شوند

پروژه‌ها در حقیقت گروه‌بندی Issue ها هستند، و به وضوح مشخص می‌کنند که چه کاری و چگونه انجام شود.
برخی از افراد Jira Core را به‌گونه‌ای پیاده‌سازی می‌کنند که پروژه‌ها بیان‌کننده واحد‌های سازمانی باشند مانند واحد منابع انسانی، مالی و بازاریابی. برخی دیگر پروژه‌ها را بر مبنای مشتری خود ایجاد می‌کنند. یک آژانس یا یک شرکت ساختمانی که کارهایی بزرگی را پیگیری می‌کنند ممکن است از این رویکرد استفاده کنند.

یک پروژه در جیرا در حقیقت بیان‌کننده نمای به اشتراک‌گذاشته شده از کارهای یک تیم است که این قابلیت را به راهبر و مدیران پروژه می‌دهد تا بفهمند که کجا نیاز به کمک بیشتری است و کجا یک فعالیت در فرآیند متوقف شده است. هم چنین پروژه‌ها در جیرا مانند لیست کارهایی که لازم است انجام گردد (to do list) نیز عمل می‌کند، بنابراین فعالیت‌ها و وظایف در هر زمانی می‌توانند به پروژه اضافه شده و زمانی که سایر وظایف انجام شده اند، برای انجام به افراد تخصیص یابند.

مسائل (Issues) را می‌توان در یک گردش کاری (Workflow) پیگیری کرد

یک گردش کاری یا workflow بیان‌کننده مجموعه‌ای از مراحل انجام یک Issue از ابتدا تا تکمیل آن در طی یک فرآیند هستند. در جیرا یک workflow از وضعیت‌ها (statuses) و انتقال (transition) تشکیل شده است.

معمولا workflow ها بر اساس فرآیندهای جاری در سازمان مدل می‌شوند، بنابراین یک workflow می‌تواند به همان اندازه ساده یا پیچیده باشد. در جیرا این امکان وجود دارد که به ازای Issue Type های مختلف workflow متفاوتی مدل‌سازی و پیاده‌سازی کرد.

برای مثال یک Issue از جنس Task ممکن است گردش کاری به سادگی شکل زیر داشته باشد.

Task+workflow

و گردش کاری زیر می‌تواند نشان‌دهنده فرآیند پیگیری استخدام یک داوطلب در واحد منابع انسانی باشد.

Recruitment+workflow

در یک workflow زمانی که کارها در یک وضعیت انجام شوند، Issue توسط شخصی که به او تخصیص داده شده است، به مرحله بعد انتقال داده می‌شود. وضعیت (status) یک Issue پارامتری مهم در شفاف کردن موقعیت کارهاست. برای مثال برای اطمینان از اینکه تمامی تغییرات مورد نیاز برای انتشار یک وب‌سایت انجام شده است از status استفاده می‌شود.

راهبران (Admins) جیرا همه چیز را بهتر می‌کنند!!

فارغ از اینکه از چه نوع تعریف پروژه‌ای در Jira Core استفاده می‌کنید، برخی اوقات ممکن است متوجه شوید که برخی تغییرات در جیرا نجوه انجام کارها را بهبود می‌بخشد. پس از بررسی این تغییرات کافی است با Admin نرم‌افزار جیرا برای پیاده‌سازی این تغییرات صحبت کنید.

در جیرا دو نوع Admin وجود دارد که در جدول زیر مشخص شده است.

Jira Admin Project Admin
این افراد معمولا در واحد IT مستقر هستند و می‌توانند کارهای زیر را در جیرا انجام دهند:

  • ایجاد یک پروژه جدید
  • کنترل دسترسی افراد در جیرا
  • مدیریت تنظیمات اشتراک‌گذاری شده
  • تغییر لایسنس کاربران
این افراد ممکن است مدیر یک واحد، رهبر یک پروژه و حتی مدیر حساب مشتریان باشد. این افراد در جیرا می‌توانند کارهای زیر را انجام دهند:

  • تغییر تنظیمات در لایه پروژه
  • تغییر در لایه‌های دسترسی پروژه
  • تغییر و سفارشی کردن جریان‌کاری و پارامتر‌های پروژه

با Jira Core چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

نرم‌افزار Jira Core یک ابزار مدیریت تجاری با قابلیت انعطاف و سفارشی‌سازی بسیار بالاست.

مدیریت وظایف

قالب‌های از پیش تعریف شده مدیریت وظایف در جیرا به شما در راه‌اندازی یک گردش‌کار ساده کمک می‌کند. هم‌چنین این روش کمک می‌کند درک بهتری از Issue Typeها در جیرا داشته باشید و فیلد‌های مورد نیاز برای انجام کار از وضعیت To Do تا Done را در سریع‌ترین زمان ممکن ایجاد کنید.

Planning

مدیریت پروژه ها

قالب‌ از پیش تعریف شده مدیریت پروژه در جیرا دارای workflow کمی پیچیده تری است و برای پروژه هایی که نیاز به کار بیشتری دارند بسیار عالی است. برای مثال وضعیت In Progress(در حال انجام) به شما این امکان را می دهد تا در دوره های طولانی تر روی کارها کار و کارهای در حال انجام را مشاهده کنید.

Simple+Workflow@2

مدیریت فرایندها

پیچیده ترین workflowهای ما مربوط به قالب‌های از پیش تعریف شده مدیریت فرآیند می باشد که شامل مراحل بررسی و تأیید در گردش‌کار نیز هست. البته در جیرا شما می‌توانید گردش‌کارهای خود را متناسب با فرآیندهای خود تغییر دهید.

بکارگیری Jira Core در تیم‌های سازمان

منابع انسانی – HR

تیم های HR کارهای خاص مربوط به استخدام ، مدیریت کارمندان و بسیاری از فرآیندهای دیگر را انجام می دهند که این موارد به آسانی در Jira Core قابل پیاده سازی است.

درباره استفاده از Jira Core برای HR بیشتر بیاموزید

بازار یابی – Marketing

تیم های بازاریابی همیشه تلاش می کنند تا کارها را به خوبی و به سرعت انجام دهند. آنها هزاران کار و محتوای خلاقانه را برای کل کسب و کارمدیریت می کنند. بدیهی ست مدیریت این موارد توسط ابزار، کار را بسیار ساده تر از آنچه که هست می‌کند.

برای اینکه بدانید چگونه Jira Core می تواند به تیم های بازاریابی کمک کند تا بهتر عمل کنند اینجا را کلیک کنید.

عملیات – Operation

تیم های عملیاتی همه چیز و هر کاری را انجام می دهند. آنها تجهیزات ، فرایندها ، دارایی ها ، فناوری ، خرید و انواع فعالیت های دیگر را مدیریت می کنند.

درباره استفاده از Jira Core برای برای پروژه های عملیاتی بیشتر بیاموزید

مالی – Finance

مسائل مطرح در حوزه مالی مواردی چون قابلیت اطمینان، کارآیی و دقت، مدیریت گزارشگری، بودجه بندی، صورتحساب و موارد بسیار دیگری است.

برای اینکه بدانید چگونه Jira Core می تواند به تیم های مالی کمک کند تا بهتر عمل کنند اینجا کلیک کنید.

حقوقی – Legal

تیم های حقوقی مسئولیت های بزرگ، از اجرای سیاست از طریق مسئولیت شرکت ها، تا گزارش دولت را بر عهده دارند. بررسی ها و مصوبات بسیار مهم هستند که از طریق مدیریت پروژه در Jira Core به آسانی قابل پیگیری است.

درباره استفاده از Jira Core برای برای پروژه های حقوقی بیشتر بیاموزید

تیم راتوسان آماده ارائه تمامی خدمات نرم افزار Jira Core

تیم راتوسان

نصب و راه اندازی، ارائه لایسنس Jira Core و تمامی پلاگین‌ها، آموزش کابران و راهبران سامانه
ارائه مشاوره و پیاده‌سازی فرآیند‌های سازمانی در Jira Core

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با ما در تماس باشید