برد اسکرام

این مقاله چقدر برایتان مفید بود؟

همکاری تیم‌ها و افزایش خروجی از برد اسکرام جیرا شروع می‌شود

چهار چوب اسکرام فرهنگ همکاری را بین تیم های توسعه نرم افزاری جا می اندازد از این رو حل مسائل پیچیده کاری آسان می‌شود. بردهای اسکرام جیرا می توانند تیم های متعددی را بر روی یک هدف متحد کنند و همواره مروج تحویل مستمر و افزایشی باشند.

از جزیرگی تا یکپارچگی با بردهای جیرا

اگر اسکرام چهارچوبی باشد که تیم‌ها را به همراه نقش‌ها، رویدادها، محصولات و قوانین‌اش هدایت کند، بردهای اسکرام جیرا یک صفحه نمایش از پیشرفت کار در چرخه توسعه خواهد بود. بردهای اسکرام جیرا کارایی به مراتب بیشتری از لیست وظایف دارد. از جمله:

بهبود نظم و تمرکز تیم بهبود نظم و تمرکز تیم

تیم‌ها زمانی موعد سررسید‌های پروژه را از رد می‌کنند که حجم کاری آن‌ها بیش از حد بوده و یا از milestone‌های مهم عقب می مانند. برد اسکرام جیرا، کار را به قسمت‌های مختلف تقسیم می‌کند و گزارش سرعت و مصرف منابع را به ارائه می‌دهد. از این رو شفافیت در کار تیم بالا می‌رود.

برنامه‌ریزی به روش اسپرینت و توسعه مستمر برنامه‌ریزی به روش اسپرینت و توسعه مستمر

قلب چهارچوب اسکرام اسپرینت است. هر اسپرینت یک بازه زمانی مشخص (معمولا دو هفته تا چهار هفته) برای تیم‌ها است تا بتوانند در مدت آن محصولی بسازند که پتانسیل تحویل را دارد. برد اسکرام جیرا طوری طراحی شده است که تیم‌ها بتوانند فعالیت خود را با توجه به هر اسپرینت نظم‌دهی کنند.

افزایش ارتباطات و شفافیت  افزایش ارتباطات و شفافیت

برد اسکرام جیرا تنها منبع موثق جهت اطلاع از امور محوله خواهد بود. هر تیم وظایفی که به سایر تیم‌ها سپرده شده را می بیند. هر کسی می‌تواند به صورت کاملا شفاف از آنچه به او سپرده شده مطلع شود زیرا هر عضوی، هر زمان که بخواهد، می‌تواند به این بردها دسترسی داشته باشد.

برد اسکرام جیرا برای همه تیم‌ها

اگرچه برد اسکرام جیرا برای استفاده توسط تیم‌های حرفه‌ایی که با مدیریت پروژه چابک اداره می‌شوند، ایده‌آل است، اما با این حال هر تیمی می‌تواند از مفاهیم کلیدی اسکرام بهره بگیرند و با استفاده از بردهای اسکرام جیرا، مدیریت پروژه را آسان کنند. به عنوان مثال:

کسب و کار و منابع انسانی کسب و کار و منابع انسانی

استخدام، پیگیری امور کارمندان و اطلاع رسانی آخرین اخبار سازمان به خودی خود، یک پروژه بازاریابی داخلی است. وقتی که نوبت به روزرسانی اطلاعات سازمان بر روی وب سایت یا زمان انتشار اسناد ارتباطاتات داخلی و یا موارد دیگر می‌شود، برد اسکرام جیرا یک ابزار عالی برای رهگیری وضعیت هر قسمت از پروژه خواهد بود.

بازاریابی بازاریابی

بازاریاب‌ها پروژه‌های بزرگ و پیچیده‌ایی را مدیریت می‌کنند. مثل عرضه محصول و برگزاری رویدادهایی که چند تیم و مجموعه‌ایی از مهارت‌ها را نیاز دارند. برد اسکرام جیرا ابزاری بسیار مناسب جهت تقسیم‌بندی فعالیت‌هایی که مرتبط با توسعه وب سایت، تولید محتوا، طراحی نیازها و … باشد است، به گونه‌ایی که هر پروژه سر موقع اجرا شود.

توسعه نرم‌افزار توسعه نرم‌افزار

بیشتر افراد وقتی به متدولوژی اسکرام فکر می کنند به یاد تیم‌های برنامه نویسی می‌افتند، که فعالیت اصلی آن‌ها نوشتن و تحویل کد است. این موضوع حقیقتی انکار ناپذیر است، زمانی که کار توسعه نرم‌افزار با برد اسکرام جیرا انجام می‌شود، تیم‌ها می‌توانند اطلاعاتی مثل کدهای commit شده، branche ها، pull request ها و کلیه وضعیت‌های توسعه نرم‌افزار را به صورت یکجا و در یک صفحه ببینند.

 

مفاهیم کلیدیمفاهیم و عبارات کلیدی که باید بدانید

اگر تازه با برد اسکرام جیرا آشنا شده‌اید، قبل از شروع به کار عبارات پرکاربردی وجود دارد که باید با آن‌ها آشنا شوید.

User story

آیتم‌های یک Backlog می‌توانند به عنوان User Story در جیرا تعریف شوند. هر User Story شامل ویژگی‌ها و تجربه کاربری مورد انتظار در محصول خواهد بود.

Backlog

Backlog لیستی از ویژگی‌ها، مشکلات، بهبودها و تست‌هایی است که باید انجام شوند و توسط مالک محصول پیگیری و اولویت‌بندی می‌شود. هر Backlog دارای ویژگی‌هایی است: شرح نیازمندی، اولویت، تخمین اندازه و ارزشی که ایجاد می‌کند.

Sprint

یک باکس زمانی، معمولا دو هفته تا چهار هفته، که در طی آن یک ویژگی از محصول پیاده‌سازی شده و قابل استفاده خواهد بود.

Swimlane

swimlane ابزاری است برای دسته‌بندی ایشوها در برد اسکرام جیرا، به گونه‌ایی که تیم‌های چابک به راحتی ایشوها را به صورت دسته‌بندی شده با معیارهای مختلف مشاهده می‌کنند.

Epic

مجموعه‌ی بزرگتری از کارها تشکیل یک epic می‌دهد. به عبارت دیگر یک epic یک user story بزرگ است که به تعدادی user story کوچکتر قابل تقسیم است. برای تکمیل یک epic لازم است چند sprint پشت سر گذاشته شود.

Issue

هر Issue که با User Story هم شناخته می‌شود شامل تمامی task ها و روابط بین آنها و اطلاعات مربوط به هر کدام است